|
Specialist inom media, internet och spelutveckling
Anecta Företagsförmedling växer via ännu en nyrekrytering.
Anecta Företagsförmedling har som mål att bli en ledande rådgivare i Sverige vid företagstransaktioner av onoterade bolag. Anecta är stolta över att ha lyckats rekrytera Niklas Wilhelmsson till sitt Stockholmskontor som ett led i denna strategi.
Niklas Wilhemssson är civilekonom från Handelshögskolan i Stockholm och har gedigen erfarenhet av företagstransaktioner. Han har arbetat med stora och små företagstransaktioner sedan 1995.
På SEB Enskilda bistod han i både privata och publika M&A-affärer, ofta med utländska köpare eller säljare, inom vitt skilda branscher såsom fordonsindustri, investmentbolag, utbildning, telecom och IT. Han deltog i uppbyggnaden av firmans teknologiteam där även större kapitalanskaffningar blev en viktig produkt.
Under senare år han arbetat i samma konstellation först på Redeye och sedan på Dealbridge som han var medgrundare till 2006. Under dessa år har ett flertal företagsförsäljningar och kapitalanskaffningar genomförts bl a inom media, internet och IT.
Niklas Wilhelmsson, 08-410 426 44
|