Translink - nära samverkan över gränserna
"Anecta agerar mycket aktivt och har en unik styrka i att ha ett väl fungerande nordiskt och internationellt nätverk", säger en av våra uppdragsgivare som valt att samarbeta med oss.
Vi på Anecta är stolta över att vara Sveriges partner i det internationella nätverket Translink Corporate Finance. I Translink finns cirka 100 dealmakers i 25 länder, lokalt starka aktörer i respektive land med stor kunskap om landets näringsliv och affärskultur. Det är också ett nätverk som ställer stora krav på aktivitet och snabbhet från alla partners och samarbetet sker med tydliga och klara riktlinjer. Får t ex någon partner in ett köp- eller säljuppdrag, där det sannolikt är en motpart utanför det egna landet, så måste övriga partners svara inom en eller två veckor vilka företag eller investerare som är tänkbara för en affär.
Dealmakers från alla nationer träffas på två internationella konferenser varje år där vi går igenom affärsmöjligheter i olika länder, möjligheten att initiera spännande strukturaffärer, utvecklar affärsmodeller och har ett utbyte av erfarenheter. Senste konferensen hölls i Como, Ialien, nu i maj. Liknande konferenser håller vi även på nordisk nivå vid ytterligare två tillfällen varje år.
Kvitto på att samarbetet fungerar bra är ett stort antal genomförda affärer i nätverket. Bland de senare kan vi nämna Japanska Taikisha Ltd förvärvade 51% av aktierna i italienska Geico SpA. och Franska Faiveley Transport som förvärvade 80% av det schweiziska bolaget, URS Dolder AG.
Vi arbetar för tillfället med flera intressanta projekt där svenska uppdragsgivare vill expandera internationellt och även med försäljning av företag där vi söker större internationella köpare. Det märks att vi arbetar i en alltmer global värld då detta arbetsområde växer starkt hos oss.
Directors' Meeting Como, May 2011
|